Okumayı Sevenlerin Adresi

  • Pazar, 24 Mart 2019

Teknoloji

Çin'deki bir okulda müdürler ethereum madenciliği yaparken yakalandı


Paylaş:

Çin'deki bir okulda müdürler ethereum madenciliği yaparken yakalandı

Çin'de bir okulun bilgisayarlarını ethereum madenciliği yapmak için kullanın iki müdür, polis memurları tarafından gözaltına alındı. müdürler, bu sayede toplamda 7 bin dolardan fazla gelir elde etti.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Hong Kong merkezli HK01'in haberine göre, Hunan eyaletindeki Puman Ortaokulu'nun bilgisayarlarından, son aylarda, hatta tatillerde bile normalden fazla ses geliyordu. Okulun BT ağı da önemli ölçüde yavaşlamış, elektrik tüketimi ise Temmuz-Kasım ayları arasında neredeyse iki katına çıkmıştı.

Okulun genel müdürü, başlangıçta enerji kullanımının, klimaların aşırı kullanımına bağladı. Ancak soruşturma sonucunda okulun müdürü Lei Hua ve müdür yardımcısı Wang Zhipeng'in, okulun ana sistemine ait 9 bilgisayarla Ethereum madenciliği yaptğını ve bu sayede toplamda 7 bin dolardan fazla gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Okulun müdürü Lei Hua, kripto para madenciliği sistemini başlangıçta evine kurmuş. Ancak elektrik giderleri aşırı derecede artınca kripto para madenciliği setini okulun bilgisayarlarıyla yapmaya başlamış. Hua, okula fazladan elektrik masrafı olarak 2.163 dolar zarar ettirdi.

Yaşananların ardından Puman Ortaokulu'nun müdürü Lei Hua'nın görevine son verildi ve Çin Komünist Partisinden atıldı. Müdür yardımcısı Wang Zhipeng ise yalnızca uyarı aldı.

Mart ayında, Florida'nın Citrus Departmanındaki bir devlet çalışanı, kripto para kazanmak için resmi bilgisayarları kullandığı iddiasıyla tutuklandı. 

Geçen sene, Federal Rezerv Kurulu'nun eski bir çalışanı 5000 dolar para cezasına çarptırıldı ve ABD merkez bankasının sahibi olduğu bir sunucuda Bitcoin madenciliği yaparken yakalandıktan sonra şartlı tahliye edildi.